Príznaky celiakie

  

Priznaky celiakie je obšírnejšia tématika a netreba zabúdať, že aj v prípade celiakie je každý človek v podstate tak trochu individuálny prípad. Sú pacienti, u ktorých sa celiakia prejavila ináč ako u drvivej väčšiny, napr. s inými gastroenterologickými alebo zdravotnými problémami a komplikáciami, ktoré iní pacienti vôbec nemusia mať. Zároveň celiakia sa môže prejaviť aj inak ako gastroenterologickými problémami.

Medzi bežné zažívacie prejavy, ktoré sa na začiatku objavujú patrí:

- občasná nevoľnosť po jedle, kŕče, prípadne urýchlená "návšteva" wc, ktorá sa postupne vyvíja do pravidelnejších hnačiek

- uniektorých ľudí sa môžu naopak objaviť zápchy a problémy s vyprázdňovaním

- dokonca aj psychické problémy ako nesústredenosť, podráždenosť, krvácanie z nosa a iné

- schudnutie, vyšší stupeň anémie teda nedostatku železa. Úprava stravy za učelom zvýšného príjmu železa cez tabletky, alebo zvýšený príjem kyseliny listovej cez zeleninu ap. nepomôze, resp. iba minimalne. Až úplnou bezlepkovou stravou sa krvný obraz vrátane železa stabilne upraví po čase do normálu, toľko naša skúsenosť.

Človek prvým gastro príznakom nevenuje príliš veľkú pozornosť, nakoľko si myslí, že iba jedlo akosi "nesadlo". Postupom času ak sa však takáto situácia opakuje a začína to byť horšie, resp. pravidelné, nemali by ste s vyhľadaním lekárskej pomoci otáľať.


Ako sme sa už zmienili, u niektorých ľudí sa však celiakia može prejaviť aj úplne ináč, ako gastroenterologickými problémami. Sú známe aj prípady, kedy zdanlivo nesúvisiaci zdravotný problém sa po vyšetreniach ukázal byť ako diagnóza celiakia. U niektorých ľudí sa totiž celiakia prejavila napr. cez boľavé kĺby, svalstvo a celkovú fyzickú únavu. Našim známym po vyšetreniach nebola zistená presná príčina tejto bolesti. Nakoľko však dnes už doktori predpokladajú, že alergia na lepok sa môže prejaviť aj úplne ináč, ako sa bežne predpokladá, boli im urobené okrem iných testov aj testy na prítomnosť protilátok proti lepku v krvi. A potvrdila sa celiakia. Po nasadení bezlepkovej stravy došlo k zlepšeniu. Dôsledkom celiakie podľa dostupných informácií môže byť aj osteoporóza. Celiakia u niektorých ľudí môže byť skrytá, tzn. že fyzicky nemajú nijaké závažnejšie priznaky či problémy, ale lepok aj tak napácha škody pričom skôr či neskôr sa to prejaví. Musia sa im robiť špeciálne imunologické testy, výskyt protilátok proti gliadinu AGA - IgA a IgG a retikulinu ARA, protilátky proti endomysiu EMA a proti transglutaminaze tTG.


Osobne sme názoru, že celiakiu nemôže "naštartovať" stres u dospelého človeka, či zhoršovať jeho zdravotný stav. Podstatné je, čo človek konzumuje. Stres síce neprispieva k dobrému zdravotnému stavu človeka, ale pokiaľ si človek neškodí gluténovou stravou, samotný stres nezhoršuje zdravotný stav. Jednotvárna múčna strava obsahujúca pečivo, cestoviny, omáčky, "krémové" polievky bežne zahusťované múkou, lepok je aj v káve či už instatnej alebo aj mletej, nápojoch, v žuvačkách, alkohole, kečupoch, dochucovadlách, korení, párkoch, mäsových výrobkoch, paštétach, keksoch krekroch počas dňa a iné ... tieto pravidelné každodenné dávky lepku sú spúšťačom, nie stres.

Každému, kto nevie s istotou, či má alebo nemá alergiu na lepok by mal tak trochu pozorovať svoje problémy po konzumácií jedla a v prípade že nejaké sú, nepodceňovať ich a vyhľadať odbornú pomoc. V lekárňach dostať aj testy na celiakiu za cca 12 eur. Niektoré tieto testy vedia zistiť
na báze interakce IgA a IgG anti-transglutaminázové protilátky. Zároveň vaše prípadné gastroenterologické problémy môžu byť dôslekom iného a možno aj závažnejšieho problému ako je celiakia. Je teda na vás, aby ste rozumne narábali so svojím zdravím a prípadné problémy riešili s odborníkom. 

Priznaky celiakie

vyražky a zápchy

Dátum: 27.03.2014 | Vložil: Nikola

Dobrý deň, už dlhšie mám problem so škaredými vodnatými vyražkami po dlania a prstoch, tiež mám problem s trávením (nie hnačky skôr opačne) a som často unavená aj keď prespím celu noc. skúšala som držať bezlepkovú dietu a očividne mi pomáha. Keď ju porušim tak sa problemy vratia ale robila som si test na celiakiu z lekárni a test bol negativny. Tak neviem : ( viete mi poradiť ?

Celiakia a jej príznaky?

Dátum: 09.02.2014 | Vložil: Karinka

Moja 9 ročná dcéra má často bolesť bruška. Hnačky nemá, ale keď kaká, tak sa smejeme že upchá záchod, lebo toľko je toho. Je dosť bledá, má také fialové pod očami. Zvykne sa jej pustiť aj krv z nosa. Ale len trochu. Môžu to byť symtómy celiakie. Nedávno sme boli na imuno-alergologickom vyšetrení a zistili jej alergiu na roztoče, palinu a pšenicu, /ale lekár povedal, že s chlebom to nemá nič spoločné/. Pri vyšetrení krvi neboli by zistili aj celiakiu?

Nafukovanie a hnacky

Dátum: 21.01.2014 | Vložil: Maria

Som celiaticka 6 rokov a dodrziavam prisnu bezl.dietu,no i napriek tomu mam traviace problemy,hnacky,nafukovanie, prekyslenie organizmu.Vysledky z gastroenterologie mam v poriadku.Mam aj alergiu na laktozu,pouzivam sojove mlieko,ktore ma tiez prehana,o jogurtoch ani nehovorim,lebo z nich mam tiez problemy.Prosim,ak viete poradte.Dakujem.

Re:Nafukovanie a hnacky

Dátum: 27.01.2014 | Vložil: Lenka

Milá Mária, som celiatička s laktózovou intoleranciou a mala som podobné problémy. Nakoniec sme zistili, že mám problém aj s histamínom. Mala som síce len hraničné hodnoty, takže nejaké množstvo enzýmov sa mi tvorí, ale keď jem len čerstvo uvarené jedlá, žiadne polotovary a mäso len zo zdrojov, kde viem, že po zabití zvierať do 24 hodín je mäso zamrazené, je mi dobre. A tým myslím, že konečne sa cítim zdravá. Samozrejme viem, že to tak nie je. Ale prežiť deň bez toho aby si riešila akékoľvek ťažkosti je SUPER! Prajem ti veľa úspechov v pátraní.

vyrazky

Dátum: 03.12.2013 | Vložil: zuzana

dobry den, aj ja mam uz piblizne dva roky problemy s malymi cervenymi vyrazkami najma v okoli oci a na licach. vyrazky na dotyk posobia ako sucha koza... na tyzden som obmedzila potraviny obsahujuce muku a moja plet sa vyrazne zlepsila, mam teda podozrenie ze trpim celiakiou. jedina moznost ako sa da zistit ci ma clovek naozaj celiakciu je vysetrenie zaludka kedy mu zavedu hodicu cez usta??? alebo exituje aj ina moznost ??? dakujem

Re:vyrazky

Dátum: 21.12.2013 | Vložil: laik

Odporúčam vyšetrenie u gastro. lekára, ktorý Vám vie zároveň urobiť aj ďalšie testy a vyšetrenia / žalúdočné šťavy, atď./ Treba venovať pozornosť výberu lekára!
A určite by som zašla za kožnou lekárkou - odborníčkou. Tá aj bez gastro vyšetrenia bude pravdepodobne vedieť určiť diagnózu a nasadiť liečbu. Aj keď gastro vyšetreniu sa asi aj tak nevyhnete.
Celiakia sa nie vždy laboratórne potvrdí, ako povedali viacerí lekári, testy ešte nie sú dosť citlivé.
Takže je možné, že najlepšou liečbou bude pre Vás bezlepková strava.
Určite sa však poraďte s odborníkmi.

konšpirácia??

Dátum: 16.11.2013 | Vložil: JCVD

No mňa nevrelog poslal na gastro nech mi to zistia ,dostal som hadicu do brucha a vraj helikobakter ...toho liečba zničila ,ale lepšie mi nieje akurát tá hadica v bruchu na kontrole nebolela ...v karte žiadny záznam o tom že by mi robol testy a vraj ju nemám..podľa mňa to nedal robiť ...ja som názoru že to robia schválne lebo od kamošky viem že (dúfam že dobre) nemusíš mať ani alergiu na lepok a nebude ti lepok robiť dobre ...vraj aj koňom sa nedáva pšenica lebo by z pšeničného lepku dostali koliku ,sranda že ovos im nevadí ...A teda mám pocit že takto to doktorom a farma priemyslu viacej vyhovuje ignorovať to a dopovať ľudí liekmi na rôzne príznačné ochorenia..ale možno som vedľa ..neviem

Vyrážky

Dátum: 03.11.2013 | Vložil: Leona

Mňa posledné roky trápia vyrážky na tvári a nič nepomáha na ne. Z krvi mi vyšlo podozrenie na celiakiu, ale gastro vyšetrením sa to nepotvrdilo. Tak teraz neviem, v čom je problém. Dosť do ubíja psychiku...

Re:Vyrážky

Dátum: 16.01.2014 | Vložil: Gaba

Kludne mi napis na gabrielaharmanova@gmail.com a podelim sa s tebou o zistovani celiakie.

Re:Re:Vyrážky

Dátum: 18.01.2014 | Vložil: gabrielaharmanova@gmail.com

Dobrý večer.

vyrážky

Dátum: 28.10.2013 | Vložil: andrea živojinová

dobrý večer. ja by som sa chcela spýtať , či sa môže celiakia prejaviť len ako škaredé zapálené vyrážky na tvári? práve dnes mi diagnostikovali po dlhom čase hľadania príčiny vyrážok celiakiu a neviem či to môže byť jeden z prejavov. ďakujem za odpoveď

Re:vyrážky

Dátum: 29.10.2013 | Vložil: Angi

Ja mám ten istý problém, a len pred týždňom som sa dozvedela , že príčinou je celiakia.

Re:Re:vyrážky

Dátum: 04.01.2014 | Vložil: Zuzana

Ano, aj vyrazky su koznym prejavom celiakie, a to znizenim zeleza v krvi, teda si aj anemicka. Ak budes dodrziavat bezlepkovu dietu a pouzivat aj kozmetiku bez obsahu obilnin, vyrazky ti zmiznu za mesiac. Lenze IDE o riadnu seba disciplinu v tomto pripade, zijem tak;)

Re:Re:vyrážky

Dátum: 17.04.2014 | Vložil: Zlatica

mozem potvrdit z vlastnej skusenosti, ze vyrazky na tvari mozu byt sposobene celiakiou. Vysadenim peciva a muky sa mi upravila plet do 3 mesiacov. Ale nestaci len to. Je potrebne si sucasne ocistit telo od hlienov, nanosov sposobenych dlhodobym posobenim lepku v organizme. Ja som pouzila kvapky Joalis, a taktiez Chlorelu a spirulinu. Organizmus sa zaroven vycistil a neprijal dalsie skodlive latky, takze vysledok bol uzasny. Po 2 rokoch som mala pokoj s necistou pletou a cervenymi suchymi flakmi okolo oci.

Re:vyrážky

Dátum: 12.12.2013 | Vložil: Roman.

Dobrý deň. Ja som mal podobné vyrážky, ale v oblasti predlaktí na oboch rukách. Z krvy mi vyšlo podozrenie na celiakiu no po vyšetrení žalúdka sa prvý krát nepotvrdilo. Po opakovanej GFS kontrole sa ale Celiakia potvrdila. Iné celiatické príznaky som nemal. Stravujem sa podľa pravidiel bezlepkovej diéty a kožné problémy sa zlepšili. Treba skúsiť dlhšie obdobie bezlepkovú diétu aspoň mesiac a uvidíte. A možno zopakovať GFS vyšetrenie. Je to nepríjemné, ale ak máte celiakiu stojí Vám to za to. Aj v mojom prípade to tak bolo. Aj patológ, čo vyhodnocuje vzorku je len človek a mohol sa pomýliť.

celiakia ma nicila

Dátum: 22.07.2013 | Vložil: Sasen

Dobré zhrnutie, aj veľmi malé množstvo lepku ničí celiatikov, totálne musí byť eliminovaný lepok z diéty.Potvrdzujem psychické príznaky. Keď som porušila diétu, hoci aj jednorázovo, tak to so mnou zatriaslo a trvalo mi týždne, kým som z toho zvláštneho stavu dostala. Dokonca som mala aj zápal čreva ak som sa stretla s malým množstvom lepku. Zápalové procesy v tele vyvolávajú depresiu a zmenenú psychickú kondíciu.

celiaticka

Dátum: 27.06.2013 | Vložil: luba

hlavne ze nemame narok na prispevok,vcadci nas beru ako klamaroch

Re:celiaticka

Dátum: 17.01.2014 | Vložil: Ferko

a co ? v Cadci su ine zakony ako na zvysku Slovenska ? zvlastne veci pisete

šikovny to clovek pisal.

Dátum: 24.01.2013 | Vložil: Brani

Velmi dobry clanok. ;)